Σεμινάριο στην Ανάλυση της παιδικής ζωγραφιάς

Επιμορφωτικό εξ αποστάσεως σεμινάριο

ΜΟΝΟ με 35 € τον μήνα!
Το εξ αποστάσεως σεμινάριο στην Ανάλυση της παιδικής ζωγραφιάς απευθύνεται σε μια ευρεία γκάμα επαγγελματιών και ατόμων που ασχολούνται με παιδιά, καθώς και σε όσους επιθυμούν να εμβαθύνουν στην κατανόηση της παιδικής σκέψης και συναισθηματικής έκφρασης.

📣 Το σεμινάριο στην Ανάλυση της Παιδικής Ζωγραφιάς προσφέρει στους σπουδαστές μια μοναδική ευκαιρία να κατανοήσουν τον κόσμο των παιδιών μέσα από τη δημιουργική τους έκφραση. Μέσα από την ανάλυση των παιδικών ζωγραφιών, οι συμμετέχοντες αποκτούν πολύτιμες γνώσεις και δεξιότητες που μπορούν να εφαρμοστούν σε διάφορους τομείς, όπως η εκπαίδευση, η ψυχολογία και η συμβουλευτική. Η παιδική ζωγραφιά αποτελεί ένα πολύτιμο εργαλείο για την κατανόηση της ψυχολογικής κατάστασης του παιδιού. Μέσα από το σεμινάριο, οι σπουδαστές θα μάθουν να “διαβάζουν” τα συναισθήματα, τις σκέψεις και τις ανησυχίες των παιδιών, καθώς αυτά εκφράζονται με τρόπο συμβολικό και δημιουργικό στις ζωγραφιές τους. Αυτή η γνώση μπορεί να βοηθήσει τους εκπαιδευτικούς και τους ψυχολόγους να κατανοήσουν καλύτερα τις εσωτερικές ανάγκες και τις δυσκολίες που ενδέχεται να αντιμετωπίζει ένα παιδί. Οι σπουδαστές θα εκπαιδευτούν σε τεχνικές παρατήρησης και ανάλυσης των παιδικών ζωγραφιών, προκειμένου να εντοπίζουν λεπτομέρειες που μπορεί να φανερώνουν σημαντικά στοιχεία για την προσωπικότητα, τη συναισθηματική κατάσταση και τη νοητική ανάπτυξη του παιδιού. Αυτό θα τους επιτρέψει να αποκτήσουν πιο σφαιρική και βαθιά εικόνα για το κάθε παιδί και να προσαρμόσουν ανάλογα την προσέγγισή τους.

📌 Το σεμινάριο στην Ανάλυση της παιδικής ζωγραφιάς διεξάγεται LIVE με εισηγητή ώστε να σας δίνεται η δυνατότητα άμεσης αλληλεπίδρασης σε πραγματικό χρόνο.
📌 Μπορείτε να συμμετέχετε στο σεμινάριο εξ αποστάσεως ζωντανά ή στο δικό σας χρόνο από την άνεση του σπιτιού σας!
📌 Το σεμινάριο συνοδεύεται με ΔΩΡΕΑΝ πλούσιο επιμορφωτικό υλικό.
📌 Με το πέρας του σεμιναρίου έχετε τη δυνατότητα να λάβετε ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ για να ενισχύσετε το βιογραφικό σας!

Το σεμινάριο στην Ανάλυση της παιδικής ζωγραφιάς απευθύνεται σε μια ευρεία γκάμα επαγγελματιών και ατόμων που ασχολούνται με παιδιά, καθώς και σε όσους επιθυμούν να εμβαθύνουν στην κατανόηση της παιδικής σκέψης και συναισθηματικής έκφρασης.

📌 Διάρκεια: 2 συνεχόμενες ώρες την εβδομάδα για 6 μήνες
📌 Έναρξη: Κατόπιν κοινής συνεννόησης με τους εγγεγραμμένους σπουδαστές ορίζεται η εβδομαδιαία ημέρα και ώρα διεξαγωγής με στόχο να μπορούν να παρακολουθήσουν όλοι οι συμμετέχοντες.
📌 Μηνιαία δίδακτρα: ΜΟΝΟ 35 € τον μήνα
📌 Προσφορά: Η τιμή ισχύει μέχρι την κάλυψη των κενών θέσεων των τμημάτων
📌 Κράτηση θέσης: Εξασφαλίζεται με την καταβολή του πρώτου μήνα διδάκτρων
📌 Συμμετοχή: Αν δεν μπορέσετε να συνεχίσετε το σεμινάριο, δεν χρειάζεται να πληρώσετε τους μήνες που δεν θα παρακολουθήσετε.

🔥 Δηλώστε τη συμμετοχή σας το συντομότερο δυνατό για να προλάβετε!

• Στάδια ανάπτυξης του παιδιού
• Γραφοκινητικά στάδια ανάπτυξης
• Συμπεριφορισμός και μάθηση
• Γιατί ζωγραφίζουν τα παιδιά;
• Τι μας “λέει” το παιδικό ιχνογράφημα
• Η παιδική ζωγραφιά ως μέσο μη λεκτικής επικοινωνίας
• Η παιδική ζωγραφιά ως προβολικό εργαλείο (σκέψεις και συναισθήματα των παιδιών)

• Η εξέλιξη ανάλογα με την ηλικία
– 1-3 χρονών: το μουτζουρογράφημα – ανάλυση του μουτζουρογραφήματος
– 3-5 χρονών: τα πρώτα σχέδια – ανάλυση των παιδικών σχεδίων
– 5-7 χρονών: το προσχηματικό στάδιο
– 7-9 χρονών: το στάδιο των σχημάτων
– 9-11 χρονών: το στάδιο του αναδυόμενου ρεαλισμού
– 11 και άνω: προς την ωριμότητα του παιδικού ιχνογραφήματος
• Διάκριση του παιδικού ιχνογραφήματος: το κριτήριο του φύλου

• Προκαταρκτικές ενέργειες
• Χαώδης έκφραση του παιδιού
• Η ζωγραφική ως άμυνα
• Εικονογράφημα
• Εικαστικό έργο

• Το πιάσιμο του μολυβιού
• Σχέδια και γραμμές: ανάλυση και επεξήγηση
• Εικόνες και σύμβολα: ανάλυση και επεξήγηση
• Παιδικό ιχνογράφημα και μαθησιακές δυσκολίες

• Το κοινωνικό παιδί μέσα από το ιχνογράφημά του
• Το ντροπαλό παιδί μέσα από το ιχνογράφημά του

• Ψυχομετρικά εργαλεία
• Το τεστ της ανθρώπινης φιγούρας
• Το τεστ του σπιτιού
• Το τεστ του δέντρου
• Το τεστ της οικογένειας
• Αποσυμβολισμός παιδικού ιχνογραφήματος
• Ανίχνευση παιδικής κακοποίησης
• Εικαστική θεραπεία
• Παραδείγματα και αναλύσεις πραγματικών παιδικών ιχνογραφημάτων

🎯 Δωρεάν βεβαίωση συμμετοχής η οποία αποστέλλεται στον email σας.

🎯 EXTRA Επιλογή: Μπορείτε να λάβετε μέρος σε εξετάσεις αξιολόγησης (με χρέωση στα 180 €) ώστε να ενισχύσετε επιπλέον το βιογραφικό σας και να λάβετε Πιστοποιητικό με αναλυτική βαθμολογία. Οι σπουδαστές που συμμετέχουν στις εξετάσεις, λαμβάνουν επιπλέον ΔΩΡΟ έκπληξη!

Καλέστε μας στο 2102205040 για περισσότερες πληροφορίες
ή συμπληρώστε την παρακάτω φόρμα για να επικοινωνήσουμε εμείς μαζί σας.

Φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος

Κωδικός φόρμας: Α-31

Σεμινάρια ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ

📢 Επενδύστε στον εαυτό σας!

🔴 Αναβαθμίστε τις γνώσεις και τις δεξιότητες σας
🔴 Αποκτήστε συγκριτικό πλεονέκτημα στην αγορά εργασίας
🔴 Εντάξτε την επιμόρφωση στο καθημερινό σας πρόγραμμα με σεμινάρια προσαρμοσμένα στις επαγγελματικές ανάγκες σας